VÍCE ODBORNĚ O DOTAZNÍKU
Podíváme-li se na dotazník z odborného hlediska, navazuje na oblíbenou koncepci MBTI, jejíž základní škály rozšiřuje o další faktory. Dotazník postihuje celkem 16 faktorů, rozdělených do osmi bipolárních škál a čtyř oblastí. Každá z oblastí může nabývat devíti různých dílčích profilů. Celkově tedy dotazník nabízí 6561 možných kombinací výsledného profilu. Všechny škály dotazníku jsou bipolární, přičemž ani jeden pól, tj. převažující faktor, není horší nebo lepší. Výsledný profil může znamenat výhodu v určité oblasti oproti jiné, nicméně podstatnější než kompatibilita profilu s partnerem je kvalitní sebenáhled, schopnost a motivace sám sebe rozvíjet a pracovat s případnými riziky.
Dotazník poskytuje základní náhled na profil respondenta. Interpretace, která je součástí výstupů, je pouze orientační. Texty uvedené v interpretaci představují popis typického chování a prožívání v rámci daného dílčího profilu. Je pravděpodobné, že respondent se tomuto typickému chování a prožívání blíží. Rozdíly mohou být dány jednak mírou zastoupení jednotlivých škál a jednak dalšími faktory, které dotazník nepostihuje. Reálné chování a prožívání respondenta může být méně nebo naopak více vyprofilované oproti uvedenému textu. Proto doporučujeme texty brát jako vodítko a dále je korigovat a konfrontovat s dalšími metodami sloužícími k poznání respondenta, včetně jeho vlastního sebenáhledu.
FÁZE VZTAHU
První kontakt (modrá fáze)
V rámci prvního setkání dosud neznámých lidí a jejich úvodního rozhovoru hraje největší roli zejména vnější vystupování a vlastnosti snadno patrné navenek. Ty, které jsou dané základním osobnostním nastavením (živost, výřečnost, průbojnost nebo naopak nesmělost, tichost, otevřenost). Protichůdný profil nemusí být zdaleka překážkou v dalším vztahu (dokonce se říká, že protiklady se přitahují nebo alespoň doplňují). Celkový profil spíše říká, jak snadno nebo naopak nesnadno se seznamujete s novými lidmi. Zjistěte, jak na tom jste právě vy. Zaregistrujte se a si vyplňte test osobnosti.
Vzájemné poznávání se (růžová fáze)
Při vzájemném poznávání se a při prvních společných aktivitách vystupuje do popředí celková orientace a převažující styl vnímání světa (zaměření se na budoucnost, nadhled, optimismus, ambice nebo naopak zaměření se na „tady a teď“, faktičnost, cit pro rizika). Protichůdné profily mohou způsobovat menší pocit porozumění a do budoucna zakládat témata pro spory a hádky. Ani jedna strana není schopna podívat se na věci očima partnera a obě hovoří doslova různým jazykem.
Vznik a rozvoj vztahu (fialová fáze)
U vzniku a rozvoje vztahu záleží především na tom, zda se partneři rozhodují spíše na základě rozumu a jsou samostatní nebo naopak, zda se řídí svými city a chtějí se druhému přizpůsobit. Tyto vlastnosti mohou do budoucna rozhodovat o vzájemném rozložení sil v rámci vztahu a o tom, kdo bude na kom závislý. Protichůdné profily se sice dobře doplňují, ale dávají zároveň základ pro vzájemně nevyvážný vztah, kde jeden partner spíše bere a druhý spíše dává. Nejste si čímkoliv ve vašem vztahu jistí, přijťde na konzultaci.
Vzájemné soužití (bílá fáze)
Vzájemné soužití sebou přináší fakt sdílení jedné domácnosti, společné rozhodování o trávení volného času a nastavení řádu a pravidel v rovině praktických záležitostí, jako je např. péče o domácnost či finance. Zde se na souladu a pohodě výrazně podepisuje typ preferovaných činností a celková aktivita partnerů, tj. zda se raději věnují novým věcem, jsou činorodí nebo zda mají rádi věci dotažené, uzavřené a vyhovuje jim spíše klid a pohoda. Soulad profilů není nutný, ale má výrazný vliv na to, kolik času tráví partneři spolu.